Podstawowe czynności, dające możliwość oceny poprawności wykonania i działania systemu oświetlenia awaryjnego i ewakuacyjnego.
1- Należy sprawdzić datę ostatniego przeglądu technicznego wszystkich opraw, urządzeń i instalacji, składających się na instalację oświetlenia awaryjnego (wg PN-EN 1838). Przegląd techniczny i czynności konserwacyjne powinny być wykonane zgodnie z instrukcją ustaloną przez producenta, jednak nie rzadziej niż raz w roku. (Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 07-06-2010 § 3.1 Dz. U. Nr 109 pozycja 719 z dnia 22-06-2010).
2- Należy sprawdzić deklarowana żywotność baterii dla systemów z baterią centralną dla:
a) centralny układ zasilania - 10 lat
b) centralny układ zasilania małej mocy - 5 lat.
3- Należy sprawdzić prawidłowość zapisów testów kontrolnych w Dzienniku;
- w przypadku urządzeń raportujących automatycznie - raz w miesiącu;
- w przypadku testów ręcznych - wg pkt 8.6 PN-EN 50172.
4- Należy sprawdzić natężenie oświetlenia ewakuacyjnego (wg PN-EN 1838)
a) w osi drogi ewakuacyjnej - średnio 1 lx
b) równomierność Imax / Imin < 40.
UWAGA: wymogi te muszą być spełnione również pod koniec wymaganego czasu pracy oświetlenia ewakuacyjnego.
c) wymagany czas pracy awaryjnej dla obiektu (1h lub dla szpitali - 3h).
5- Należy sprawdzić, czy znaki bezpieczeństwa są umieszczone na właściwej wysokości, tak aby nie były zasłonięte przez ludzi, elementy architektoniczne budynku, plansze informacyjne lub reklamowe. Nie niżej jak 2m.
6- Znak bezpieczeństwa musi być bezwzględnie widoczny na drodze ewakuacyjnej z określonej odległości widzenia, aby zapewnić odpowiedni kierunek ewakuacji. Zgodnie z PN-EN 50172 zaleca się stosowanie znaków zasilanych ciągle gdy charakter kontrolowanego obiektu wskazuje, że mogą nim w nim przebywać osoby nie znające dobrze budynku. Znaki oznaczające wyjścia muszą znajdować się bezpośrednio nad wyjściami lub tuż obok nich.
UWAGA: Z każdego miejsca powinien być widoczny co najmniej jeden znak bezpieczeństwa.
UWAGA: Przestrzeń za każdym wyjściem ewakuacyjnym na zewnątrz obiektu, dojście do bezpiecznego miejsca oraz bezpieczne miejsce muszą być oświetlone lampami awaryjnymi.
7- Znaki bezpieczeństwa muszą być odpowiednio podświetlone / oświetlone, oraz wymiary i symbole muszą być zgodne z PN-EN ISO 7010:2012 i PN-ISO 3864-1-2006.
8- Znaki bezpieczeństwa muszą znajdować się we wszystkich miejscach wymienionych w PN-EN 1838:2013-11 i PN-EN 50172:2005.
9- Zanik zasilania podstawowego na drogach ewakuacyjnych i przestrzeniach otwartych musi spowodować załączenie oświetlenia drogi ewakuacyjnej i znaków bezpieczeństwa.
10- System oświetlenia awaryjnego musi zapewniać możliwość testowania opraw oświetlenia awaryjnego i znaków bezpieczeństwa bez wyłączania zasilania. Oprawy muszą posiadać wewnętrzny układ do symulacji zaniku zasilania lub system monitoringu opraw ze wspólnej jednostki centralnej wg PN-EN 60598-2-22:2015.
System powinien zapewnić możliwość testowania jego sprawności przy symulacji uszkodzenia jednego obwodu końcowego. PN-EN 50172:2005.
System powinien zapewnić możliwość symulowania uszkodzenia zasilania podstawowego jednej strefy. PN-EN 50172:2005.
11- W przypadku instalacji oświetlenia awaryjnego z baterią centralną należy sprawdzić czy przewody i kable wraz z zamocowaniami spełniają wymagania dotyczące odporności ogniowej (wg Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12-03-2009.
- Należy sprawdzić spełnienie warunku pracy systemu w trybie awaryjnym - sieć IT - poprzez doziemienie jednego z przewodów czynnych. Prawidłową reakcją jest sygnalizacja doziemienia na urządzeniu i dalsza praca lamp w doziemionym obwodzie.
- Sprawdzić czas przełączania i osiągnięcie pełnego poziomu natężenia wg PN-EN 1838:2013-11. .
- Z każdego obwodu końcowego nie powinno być zasilanych więcej niż 20 opraw.
- Obciążenie obwodu nie powinno przekraczać 60% wartości nominalnego prądu urządzenia zabezpieczającego przed przeciążeniem.
Oświetlenie poszczególnych odcinków drogi ewakuacyjnej powinno być realizowane z zastosowaniem dwu lub większej liczby opraw po to, aby w razie uszkodzenia jednej z nich droga ewakuacji nie znalazła się w całkowitej ciemności lub by system wskazywania kierunku ewakuacji stał się nieefektywny.
Z tych samych powodów w każdej strefie otwartej (zapobiegającej panice) powinny być zastosowane dwie oprawy lub większa ich liczba.
UWAGA: Uszkodzenie oprawy oznacza również uszkodzenie zasilającego lampę obwodu. Oświetlenie powinno być tak zaprojektowane, aby uszkodzenie jednego obwodu nie spowodował całkowitej ciemności na drodze ewakuacyjnej.